FiSRA:n syyskokous käytiin koronapandemian vuoksi etänä - hallituksen kokoonpanoon muutoksia

16.1.2021 klo 16.12 - Ossian Puhakka

Finnish Sim Racing Association ry:n syyskokous pidettiin koronarajoitusten vuoksi etänä Discordissa lauantaina 28. marraskuuta. Kokouksessa esiteltiin toimintasuunnitelma ja talousarvio sekä valittiin yhdistyksen hallitus kalenterivuodelle 2021.

 

Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Olli Pahkala. Pahkala, 31, on toiminut tehtävässä aikaisemmin yhdistyksen perustamisvuodesta 2015 aina vuoden 2017 loppuun saakka. Väistyvä puheenjohtaja Eero Forsblom jatkaa hallituksessa rivijäsenenä. Muista hallituksen jäsenistä jatkavat Tapani Linnaluoto sekä Markus Viitanen. Riku Alatalo siirtyy varajäseneksi. Uusina jäseninä hallitukseen valittiin Eero Järvinen, Heikki Mehtänen, Iku Merikalla, sekä Ossian Puhakka, joista viimemainittu on toiminut hallituksessa vuosina 2017-19. Alatalon lisäksi varajäseniksi valittiin Hannu Etupaltta sekä Ari Härö. Tervetuloa!

Vuoden 2021 aikana yhdistyksen päätavoitteena on jatkaa työtä sim racingin aseman edistämiseksi järjestämällä kilpailutoimintaa, kasvattamalla lajin näkyvyyttä sekä tekemällä yhteistyötä muiden kansallisten ja kansainvälisten toimijoiden kanssa. Tapahtumatoiminnassa seurataan koronatilanteen kehittymistä ja pyritään toimimaan vastuullisesti sekä kaikkia tahoja kunnioittaen. FiSRA jatkaa AKK-Motorsport ry:n sekä SEUL ry:n jäsenenä.

Kilpailutoiminnan lippulaiva on jälleen kevään ja kesän aikana iRacing-simulaattorilla ajettava sim racingin eSM -sarja, jossa kruunataan virtuaalisen autourheilun Suomen mestari. FiSRA:n kanssa yhteistyössä toimivat FiSU, GTFR, F.A.S.T ja Trellet.net järjestävät vuoden aikana omia online-sarjojaan eri alustoilla.

Yhdistyksen jäsenmaksu pysyy 20 eurossa. Myös yhteisöjäsenyyden hinta on edelleen 20 euroa ja kannatusjäsenyyden 250 euroa.